Wiele spraw formalnych w zakresie egzekucji długu załatwia się z komornikiem sądowym poprzez wnioski. Ich pisanie nie należy jednak do codzienności, dlatego wiele osób poszukuje sprawdzonej porady, jak się za taki wniosek wziąć, co powinno się w nim znaleźć oraz jaką formę należy przyjąć. Komornik sądowy to funkcjonariusz państwowy, osoba działająca z litery prawa, choć posiada w większości własną działalność i jest finansowo niezależny, istotnie należy zwracać się do niego w sposób ujednolicony i drogą formalną.
Co powinien zawierać wniosek do komornika sądowego? Dla przykładu przyjmijmy wniosek o rozłożenie długu na raty, co jest jednym z najczęściej kierowanych pism, jak podaje komornik z Kalisza – Bielan. Pisma adresowane do komornika muszą najpierw trafić do wierzyciela. Muszą znaleźć się tam dane dłużnika, w tym PESEL, dane kontaktowe, adres oraz dane przedmiotu zadłużenia.
Ważne, by we wniosku jasno zawarte było to, z jaką sprawą zwracamy się do komornika sądowego oraz czytelna i sensowna argumentacja, np. podanie złej sytuacji materialnej. Pamiętajmy, że argumenty we wnioskach warto popierać załącznikami, które podpierają treść wniosku, to np. wyciągi bankowe, dowody wypadków, zwolnień lekarskich, zmian w rachunkach itp.
Format wniosku ma oczywiście znaczenie, nie zapominajmy o miejscowości i dacie w prawym górnym rogu, na środku warto wytłuścić i wyszczególnić tytuł wniosku do komornika sądowego np. wniosek o rozłożenie długu na raty. Jeśli to dla Ciebie za trudne, warto poszukać schematów wniosków do komornika online, gdzie wygodnie i szybko podstawisz swoje dane.
1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!
2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?
3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!
4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce
5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika
6. Ile może zabrać komornik sądowy?
7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?
8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?
10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?
11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy
12. Czego nie może zająć komornik sądowy?
13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?
14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?
15. Jak zostać komornikiem sądowym?