Jak zostać komornikiem sądowym?

Istnieje lista osób, które z całą pewnością nie mogą zostać komornikiem sądowym. Jak wymienia komornik z Kalisza – Bielan: nie zostanie nim cudzoziemiec oraz osoba karana. Trzeba bowiem posiadać polskie obywatelstwo, a ponadto mieć ukończone 26 lat, studia prawnicze, zdolność do czynności prawnych oraz ukończoną aplikację komorniczą. Na ostatnim etapie trzeba jeszcze przepracować 2 lata jako asesor komorniczy. Jak widać lista ta jest całkiem spora, zawód zdecydowanie nie jest dla każdego – trzeba się sporo napracować, by móc godnie wykonywać ten nietuzinkowy zawód.

Nie ma komornika sądowego bez studiów prawniczych lub administracyjnych. Wykształcenie z uczelni wyższej jest obligatoryjne i stanowi podstawę do podjęcia dalszych kroków na dość długiej drodze do pozostania komornikiem. Warto też wiedzieć, że nawet po ukończeniu aplikacji komorniczej nadal trzeba kształcić się i rozwijać w tym zakresie. Czas aplikacji komorniczej to dwa lata, egzamin odbywa się raz do roku. Aplikacja jest dla przyszłego komornika sądowego czasem zdobywania cennych szlifów teoretycznych i praktycznych, co zresztą dokładnie zostanie zweryfikowane na egzaminie komorniczym z końcem aplikacji.

Wspomnieliśmy o dwóch latach w roli asesora komorniczego – to także obligatoryjne, jeśli kierujemy swe kroki w stronę pracy komornika sądowego. Do wykonywania tego zawodu trzeba mieć powiem uprawnienia. Droga jak widać długa i wyboista, ale czy opłacalna? Komornicy sądowi zarabiają zdecydowanie najwięcej, średnio w Polsce od 5 do 12 tysięcy złotych.

 

1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!

2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?

3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!

4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce

5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika

6. Ile może zabrać komornik sądowy?

7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?

8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

9. Ile zarabiają komornicy?

10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?

11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy

12.  Czego nie może zająć komornik sądowy?

13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?

14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?

15. Jak zostać komornikiem sądowym?