Każdy, kto bierze udział w aukcji komorniczej jest zobowiązany do wpłaty tytułowego wadium, które czasami też nosi nazwę rękojmi. To określona przez komornika sądowego kwota, uprawniająca nas do wzięcia udziału w aukcji komorniczej, np. licytacji nieruchomości, samochodu, wartościowego sprzętu itd. W jakim celu wpłaca się wadium i czy jest ono zwracane? Odpowiada Komornik Kalisz.
Ile komornik sądowy życzy sobie wadium?
Z reguły jest to kwota sięgająca 10% ceny wywoławczej nieruchomości. Cena wywoławcza w licytacji komorniczej to nie to samo co wartość przedmiotu tej aukcji. Czasami, np. w przypadku nieruchomości wadium stanowi znaczącą kwotę. W ten sposób ogranicza się grupę potencjalnych licytujących do tych realnie zainteresowanych wykupem.
Po co komornik sądowy zbiera wadium od licytujących?
Dla komornika sądowego wadium jest zabezpieczeniem na wypadek, gdyby osoba, która wygra licytację jednak nie zdecydowała się na wykup przedmiotu aukcji komorniczej. Bywają bowiem sytuacje, że osoba, która wygra licytację komorniczą uchyla się od wpłaty całości sumy lub zawarcia umowy przeniesienia własności. Komornik sądowy musi więc pobrać wadium by we właściwy sposób prowadzić licytację komorniczą i ograniczyć nieefektywne działania w celu spieniężenia własności dłużnika.
W jakiej formie wadium przekazywane jest do komornika sądowego?
Wielkość oraz sposób przekazania wadium przed licytacją komorniczą powinny znaleźć się w treści ogłoszenia, dostępnego w budynku sądu, budynku gminy oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Z reguły są to trzy opcje: wpłata wadium w gotówce, przelanie wadium na konto, które komornik sądowy podaje w ogłoszeniu, oraz podanie książeczki oszczędnościowej z upoważnieniem do podjęcia wkładu równego wartości wadium.
Warto pamiętać, że wpłacając wadium na licytacje komornicze w formie przelewu, liczy się data zaksięgowania, a nie data zlecenia przelewu. Na koncie komornika sądowego pieniądze muszą być zaksięgowane maksymalnie na jeden dzień przed rozpoczęciem aukcji komorniczej.
Czy wadium po licytacji komorniczej jest zwracane?
Istnieją dwa warianty – w pierwszym, zwycięzca aukcji komorniczej ma wliczone wadium do całościowej ceny nabycia przedmiotu tej aukcji. A zatem od wartości wygranej aukcji odliczamy wadium, nie jest ono przelewane z powrotem na konto licytującego.
W drugim przypadku komornik sądowy zwraca wadium licytującemu, który nie wygrał aukcji komorniczej ale brał w niej udział. Termin zwrotu wadium jest podany w treści licytacji komorniczej, zazwyczaj pieniądze zwracane są w czasie od 3 do 7 dni roboczych. Oczywiście wadium zwracane jest uczestnikom licytacji komorniczej także wtedy, gdy komornik sądowy odwoła licytację lub zakończy się ona wynikiem negatywnym
1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!
2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?
3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!
4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce
5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika
6. Ile może zabrać komornik sądowy?
7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?
8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?
10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?
11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy
12. Czego nie może zająć komornik sądowy?
13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?
14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?
15. Jak zostać komornikiem sądowym?