W sieci natkniemy się na dziesiątki pytań osób niezaznajomionych do końca z zakresem obowiązków komornika sądowego. W efekcie powstało wiele niedopowiedzeń i swoistych mitów na temat pracy funkcjonariusza, którego obowiązkiem jest ściągnięcie należności od dłużnika.
Właśnie dlatego postanowiliśmy zebrać kilka najczęściej powtarzających się kwestii w internetowym dyskursie i skomentować je wraz z komornikiem sądowym Dawidem Bielanem (komornik-bielan.pl).
1. Komornik sądowy – co może mi zająć, czy są wyjątki?
Jednym z najczęściej przewijających się pytań w aspekcie pracy komornika sądowego są kwestie majątku dłużnika. Jak wiadomo, komornik sądowy ma za zadanie odzyskać zadłużenie, wcześniej wykorzystuje się w tym celu drogę windykacji, zwykle komornicy starają się te sprawy załatwiać polubownie, nierzadko proponując spłacenie zadłużenia w formie ratalnej.
Jednak jeśli te działania nie poskutkują, komornik sądowy w świetle swoich uprawnień może zająć majątek dłużnika i wystawić go na licytację komorniczą, czyli swoistą aukcję z ceną wywoławczą, z której uzyskane środki pokrywają zadłużenie.
Co może zabrać komornik sądowy? Wszystko co wykazuje wartość i może zostać spieniężone. Brzmi to dość drastycznie, ale według przepisów komornik sądowy może zostawić dłużnikowi racje żywnościowe na określony czas, a cały pozostały majątek wystawić na aukcje komornicze. Zwykle są to te najcenniejsze rzeczy, jak ziemia, dom lub mieszkanie, a także wszelakie ruchomości, jak samochody, meble, sprzęty elektroniczne, a także wartościowe przedmioty kolekcjonerskie. Niestety trudno doszukać się tutaj znaczących wyjątków…
2. Czy komornik sądowy może zająć moją emeryturę lub rentę?
Kolejne popularne pytanie w kontekście pracy komornika sądowego – czy zajmie emeryturę lub rentę? Zwykle uposażenia te nie sa najwyższe, ale jak się okazuje to jeden z powszechniej stosowanych sposobów na ściągnięcie zadłużenia. Część z tych środków kierowana jest na pokrycie długu i jest to nie tylko dozwolone, co nawet szeroko stosowane, nierzadko jako jedyne możliwe rozwiązanie.
Warto jednak wiedzieć, że zarówno zajęcie majątku i wystawienie go na aukcje komornicze, jak również zajęcie wypłaty, emerytury czy renty to ostateczność, wcześniej istnieją sposoby znalezienia kompromisu poprzez współpracę z funkcjonariuszem.
3. Co stanie się z moim majątkiem gdy zajmie go komornik sądowy?
Podstawowym narzędziem do spieniężenia majątku dłużnika są tzw. licytacje komornicze. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w takiej aukcji wpłacają pewien procent ceny wywoławczej przedmiotu i mogą licytować jego ostateczną cenę w dniu i miejscu podanym przez komornika sądowego. W ten sposób często nabyć można np. domy lub mieszkania, jak powszechnie wiadomo w cenach sporo niższych niż rynkowe.
Aukcje komornicze publikowane są w budynku sądu i budynku gminy, jednakże największy zasięg zyskują poprzez Internet, a konkretniej stronę Krajowej Rady Komorniczej lub prywatne strony komorników sądowych. Zwiększenie zasięgu licytacji komorniczej leży w interesie samego komornika, stąd multimedialne środki komunikacji zyskują na popularności.
1. Gdzie komornik ogłasza licytację? Podpowiadamy!
2. Komornik sądowy: czy wadium po licytacji jest zwracane?
3. Co komornik może? Oto jego podstawowe uprawnienia!
4. Komornik sądowy i jego praca w pigułce
5. Komornik sądowy, a zajęcie samochodu dłużnika
6. Ile może zabrać komornik sądowy?
7. Kto udzieli pożyczki z komornikiem sądowym?
8. Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?
10. Zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze?
11. Jak napisać wniosek do komornika wzór – komornik sądowy
12. Czego nie może zająć komornik sądowy?
13. Czy komornik sądowy może zająć zwrot podatku?
14. Jak dogadać się z komornikiem sądowym?
15. Jak zostać komornikiem sądowym?